driver

Driver (drajvr)

Driver (také je nazýván dřevo č.1) má nejnižší loft ze všech golfových holí. Loft je úhel líce hlavy hole, který kontroluje trajektorii a má vliv na vzdálenost. Driver má loft mez 7-15°. Zkušení golfisté dávají přednost driverům s nižším loftem (méně než 10°), které ale vyžadují lepší provedení švihu než drivery s vyšším loftem.

Dramatický vývoj proběhl v několika posledních letech - profesionální golfisté se zbavují svých driverů s nižším loftem a používají drivery s loftem 8,5 a výše.

Tato změna je velikým obratem oproti předchozím rokům. Během 90. let byl průměrný loft na PGA Tour (profesionální golfová soutěž) kolem 7°. Odpaly s těmito holemi však byly velice obtížné a míčky měly velice zpětnou rotaci. Odborníci na let míčku prokázali, že nejdelší odpaly jsou dosahovány s vysokým úhlem při odpalu v kombinaci s malou zpětnou rotací. Většina profesionálů nyní používá driver s loftem 8.5 nebo i více. Amatérští hráči by měli hrát drivery s loftem vyšším než 10°.

Naše doporučení je naslouchat radám profesionálů z PGA a zvýšit loft svého driveru, ať to vzlétne vysoko a míček potom udělá své.

Většina golfistů používá také dřeva č.3 a 5. Dřevo č.3 má loft mezi 15-18° a dřevo č.5 mezi 20-22°. Čím je vyšší číslo hole, tím je vyšší loft. Čím je také číslo vyšší, tím je hůl kratší. Dřevo č.3 je převážně o 1,2cm kratší než driver.

Proč se dřeva nedělají ze dřeva? Dříve tomu tak bylo, ale od roku 1980 se začaly dělat z kovu, který má oproti dřevu spoustu výhod. Díky přesnosti zpracování kovu je možno vytvořit hole s nižším středem těžiště a takto vytvořené hole tolerují více než dřevěné hole. Také sladký bod (místo, kterým se ideálně zasahuje míček) je u takovýchto holí větší. Nižší centrum těžiště vytváří hmotu na správném místě-zvyšuje tak výšku, do které se míček vznese při odpalu.

A co dřeva číslo 2 a 4? Tato dřeva skutečně existují a byly populární před více než 20 lety, ovšem přestaly se těšit oblibě s nástupem nových technologií, které zlepšily výkon dřev. Dnes většina golfistů dává přednost dřevům č.7 a 9 v bagu, kde smí být pouze 14 holí, před č.2 a 4. Současný trend je takový, že se zvyšuje počet dřev a snižuje se počet tradičních želez.

Dřevům č. 3 a 5 se říká fervejová dřeva, protože jsou nejčastěji používána při druhé ráně, kdy byste už měli být na ferveji (a ne v lese či vodě). Všechna dřeva s vyšším loftem (č.7,9, 11 atd.) jsou často označována za pomocná dřeva.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení