driver

Driver (drajvr)

Driver (také je nazýván dřevo č.1) má nejnižší loft ze všech golfových holí. Loft je úhel líce hlavy hole, který kontroluje trajektorii a má vliv na vzdálenost. Driver má loft mez 7-15°. Zkušení golfisté dávají přednost driverům s nižším loftem (méně než 10°), které ale vyžadují lepší provedení švihu než drivery s vyšším loftem.

Dramatický vývoj proběhl v několika posledních letech - profesionální golfisté se zbavují svých driverů s nižším loftem a používají drivery s loftem 8,5 a výše.

Tato změna je velikým obratem oproti předchozím rokům. Během 90. let byl průměrný loft na PGA Tour (profesionální golfová soutěž) kolem 7°. Odpaly s těmito holemi však byly velice obtížné a míčky měly velice zpětnou rotaci. Odborníci na let míčku prokázali, že nejdelší odpaly jsou dosahovány s vysokým úhlem při odpalu v kombinaci s malou zpětnou rotací. Většina profesionálů nyní používá driver s loftem 8.5 nebo i více. Amatérští hráči by měli hrát drivery s loftem vyšším než 10°.

Naše doporučení je naslouchat radám profesionálů z PGA a zvýšit loft svého driveru, ať to vzlétne vysoko a míček potom udělá své.

Většina golfistů používá také dřeva č.3 a 5. Dřevo č.3 má loft mezi 15-18° a dřevo č.5 mezi 20-22°. Čím je vyšší číslo hole, tím je vyšší loft. Čím je také číslo vyšší, tím je hůl kratší. Dřevo č.3 je převážně o 1,2cm kratší než driver.

Proč se dřeva nedělají ze dřeva? Dříve tomu tak bylo, ale od roku 1980 se začaly dělat z kovu, který má oproti dřevu spoustu výhod. Díky přesnosti zpracování kovu je možno vytvořit hole s nižším středem těžiště a takto vytvořené hole tolerují více než dřevěné hole. Také sladký bod (místo, kterým se ideálně zasahuje míček) je u takovýchto holí větší. Nižší centrum těžiště vytváří hmotu na správném místě-zvyšuje tak výšku, do které se míček vznese při odpalu.

A co dřeva číslo 2 a 4? Tato dřeva skutečně existují a byly populární před více než 20 lety, ovšem přestaly se těšit oblibě s nástupem nových technologií, které zlepšily výkon dřev. Dnes většina golfistů dává přednost dřevům č.7 a 9 v bagu, kde smí být pouze 14 holí, před č.2 a 4. Současný trend je takový, že se zvyšuje počet dřev a snižuje se počet tradičních želez.

Dřevům č. 3 a 5 se říká fervejová dřeva, protože jsou nejčastěji používána při druhé ráně, kdy byste už měli být na ferveji (a ne v lese či vodě). Všechna dřeva s vyšším loftem (č.7,9, 11 atd.) jsou často označována za pomocná dřeva.