Golfové hole

jak používat golfové hole

Každá golfová hůl má tři základní díly-hlavu, shaft a grip. Pravidla golfu upravují tvar golfových holí, ale cíle výrobců golfových holí je vytvořit golfové hole v rámcích těchto pravidel, které maximálně využívají fyzické vlastnosti golfového švihu a přitom umožňují řadu švihových chyb s cílem umožnit přesný, dlouhý a přesto odpouštějící úder. Čím lepší je váš švih, tím méně promíjivou hůl potřebujete.

Standardní sada golfových holí se skládá ze tří dřev (č.1 je driver, 3 a 5) devíti želez (3,4,5,6,7,8,9, SW-sand večka, PW-pičink večka). Pravidla golfu umožňují mít v bagu 14 holí a většina golfistů má v bagu další železo nebo zvláštní dřevo. Platí pravidlo, že čím více nástrojů máte v krabici na nářadí, tím snadněji provedete svou práci.

Dřeva jsou užívána pro dlouhé odpaly. Když je golfista 400m od greenu, většinou použije dřevo. Dřevo má velkou dutou hlavu. Jestliže jste více než 180m od greenu a nemáte minimálně single handicap (vysvětlení: nižší HCP než č.10) použijte dřeva nebo hybrid.

První golfová výbava pro začátečníka


Jestliže jste se už někde prošli po golfovém hřišti a učarovala Vám měkkost trávy a její vůně a uklidňující atmosféra krásného přírodního prostředí ve Vás vzbudila zvědavost a touhu to také zkusit, čtěte dál.

Jistě Vás ihned napadlo, že takové golfové vybavení stojí spoustu peněz a v případě, že Vás to nebude nakonec bavit, jsou to zbytečně vynaložené náklady. Máte naprostou pravdu. Právě z tohoto důvodu Vám radíme zůstat v samých počátcích jen na minimálních nutných nákladech a teprve s postupem času a Vaší rostoucí úderovou jistotou si pořídit nákladnější vybavení.

Pro začátek si naprosto bezpečně vystačíte se sportovní obuvi (tenisky či boty), které pevně drží nohu a jsou bez výrazného vzorku, který by mohl poničit greeny, trička s límečkem (to je součástí golfového dress kodu) a v případě, že jste muž a nechcete ukazovat nohy v šortkách, vezměte si kalhoty jiné než modré džíny. Opačné pohlaví si vystačí se šortkami, sukní nebo rovněž kalhotami. V případě džínsů si ohlídejte barvu, modrá na golfové hřiště tradičně nepatří.

V této chvíli si jistě kladete dotaz ohledně golfových holí a golfových míčků. Pro první návštěvy driving range (kde čas strávit musíte chtě nechtě) Vám naprosto stačí levná golfová hůl (železo 7 je nejběžnější, ale problém nebude bude-li to 6 nebo 8, ostatní hole už budou pro začátek příliš dlouhé 5,4,3 nebo krátké, tzv. večky), kterou se vyplatí si koupit a ne si půjčovat. Jestliže ji seženete od známého nebo někde v bazaru do 500,-Kč, je to v pořádku. Běžné zapůjčení hole Vás totiž vyjde na 50-100 Kč a nákup takovéto stejně použité hole (s ohledem na značku, opotřebení a stáří) je možný za cca 500,-Kč. Důležité je u hrané (second hand hole), aby nebyla hlava hole příliš poničena různými otvory po nárazech do kamenů. Bude-li mít jen trochu ošoupanou líc od úderů, příliš to nevadí.

Budete potřebovat také golfovou rukavici na ruku (pro praváky na levou ruku a pro leváky opačně). Nová dobrá rukavice stačí do 300,-Kč. Rukavice není jen „frajeřina“, která kouká ze zadní kapsy, ale nutnost, která Vám pomůže zlepšit a udržet grip. Při nákupu prvního železa a rukavice doporučujeme koupit si i použitý patr a máte zaručeno, že za cca 1.500,-Kč si můžete užít se svou první golfovou výbavou spoustu legrace. Patování na greenu je totiž výborná kompenzace za frustraci, kterou si budete v počátcích zažívat při nácviku golfového švihu s železy. Na patováni si zpočátku naprosto klidně berte míčky, se kterými trénujete na drivingu. Až budete chtít mít vlastní míčky, kupte si novou sadu míčků maximálně zase do 500,-Kč. Stejně jich dost při prvních cvičných hrách na veřejném hřišti ve vodních překážkách utopíte.

Jakmile víte, že golf Vás baví, potom doporučujeme následující postup. Buď si dopřejte naprosto novou sadu holí, např. značky  Tommy Armour nebo Strata od Callaway či Wilson,  která by neměla být za více než 6.500,-Kč (nejlevnější řešení na trhu) nebo chcete-li jít do značky a investovat více, doporučujeme Cobra, Callaway, Titleist, TaylorMade, Mizuno, Ping, lehce hrané nebo zbrusu nové a u nás opět nejlevnější na českém trhu.

Chcete-li se dozvědět více o konkrétních cenách a současné nabídce, klikněte .