V říjnu si hýčkejte svůj žaludek

Právě v tomto měsíci je podle čínské medicíny nejvíce ohrožen.
Dobrá funkce žaludku je velmi důležitá, neboť ve spolupráci se slezinou vytváří z kvalitní potravy kvalitní "palivo" (energie čchi Qi a krev Xue), které je nutné pro zdravý chod organismu a jako zdroj životní síly. Nechává potravu zrát a rozkládat se a odděluje čisté od nečistého. Čisté pošle do sleziny, která dál rozděluje získanou energii, a nečisté putuje do tenkého střev, kudy je vyloučeno. Pokud toto funguje správně, trávení a látková výměna jsou dokonale vyvážené, my se cítíme dobře a máme zdravou chuť k jídlu.

Je-li žaludek oslabený má tendenci se přehřívat a vysušovat. Ostrá jídla, smažená jídla, nadbytek alkoholu škodí žaludku nejvíce. Právě tyto potraviny podporují oheň a vysušování žaludku. Jejich pravidelnou konzumací nenechají zažívací obtíže na sebe dlouho čekat. Těšit se můžete na nepříjemné tlaky, pocity plnosti, nechutenství, nadýmání, reflux, pálení žáhy nebo krvácení dásní.

Ačkoliv dnes přistupujeme k jídlu a k výživě čím dál vědečtěji, stravujeme se čím dál hůř. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním. Již z tohoto vyplývá, že pokud je člověk po jídle unaven, ospalý, nafouknutý a s pocitem tíhy v břiše, pak toto jídlo nebylo pro něho to pravé ořechové, anebo že jeho zažívací trakt není v pořádku.

Snídaně je základ
Nejvíce energie se nachází v žaludku mezi 7 a 9 hodinou ranní, takže pokud hladovíte, vaše tělo zůstává bez potřebné energie a pozdější potravu už nedokáže tak dobře zhodnotit ve prospěch vašich orgánů. Nejvhodnější jsou obilné kaše – kukuřičné, jahelné, ovesné, pohankové, rýžové – nebo teplé polévky.

Udělejte si z každé konzumace jídla klidný rituál
Nejezte u televize, počítače, neřešte při jídle pracovní problémy. Sebelepší strava, kterou ale sníte ve spěchu a stresu, vám nepřinese žádný užitek – naopak.

Žaludek symbolizuje i to, jak dokážeme pracovat s emoci
Jak je dokážeme přijímat - dění kolem nás, situace, vztahy s lidmi. Schopnost přijímat a umět zpracovat, to je to, co bychom měli mít jako první na paměti, když se cítíme oslabeni v oblasti trávicího traktu.

Vhodným doplňkem je v tomto případě směs MycoGastro ulevuje od bolesti a potíží vašeho žaludku a zažívání. Je vhodný u zánětlivých stavů trávicího traktu, gastritid, u žaludečních či dvanácterníkových vředů, u pálení žáhy a refluxu, u zácpy či průjmu, nadýmání, syndromu dráždivého tračníku, u problémů správného vstřebávání minerálů a vitamínů.

Vše co potřebujete vědět o golfu

Golfová poradna

Poradna
Aktuality