Kde a jak trénovat

Kde trénovat golf aneb veřejná golfová hřiště

V ČR je v současnosti na 80 golfových hřišť, což z nás dělá mezi státy střední a východní Evropy jednu z golfových evropských velmocí. Proto si jistě najdete nejbližší odpaliště, kde můžete trénovat. Někde se platí vstupné za osobu (50-100 Kč) jinde to mají v ceně míčků. Míčky jsou většinou kolem 1 Kč a získáte je nákupem žetonů v recepci. Někde jsou automaty na kovové dvacetikoruny nebo padesátikoruny.

Vyzkoušejte 2-3 golfová hřiště a zjistěte, kde se Vám to líbí a trénuje nejlépe. Je lepší zkusit trénovat navečer v týdnu, než například o víkendu, kdy bývají odpaliště dost plná. I na odpaliště je třeba přijít v odpovídajícím oblečení. Běžné je vzájemné se zdravení trénujících a nepříliš hlasité projevy nad nepovedenými údery. Velice doporučujeme, abyste si v případě, že už nějak pálíte a patujete, vyzkoušeli hru na některém z veřejných hřišť, kde si můžete zahrát bez zelené karty. Toto Vám velice pomůže při odhalení hlavních nedostatků (zjistíte například, že krátká hra, kterou příliš netrénujete je důležitější , než těch pár delších ran, které už nějak zvládáte) a ukáže Vám, jak je golf nádherná hra, kvůli které se to začátečnické trápeni vyplatí překonat.

Na veřejných golfových hřištích si vyzkoušíte základy golfové etikety, zjistíte, že základy pravidel znát musíte a vůbec si uvědomíte herní nedostatky mnohem lépe než při tréninku na drivingu. V každém případě, než někam vyrazíte, zavolejte si, jde-li opravdu o takové veřejné hřiště, kde můžete hrát bez karty. Některá golfová hřiště se totiž tváří jako veřejná, ale je potřeba doprovodu někoho, kdo kartu má. Některá se zase tváří jen jako normovaná, ale klidně Vás tam za úplatu pustí. Proto je třeba si to dopředu zjistit a předejít tak případným nedorozuměním.

Neznáme samozřejmě veškerá veřejná golfová hřiště v republice, ale pár jsme jich vyzkoušeli v každém kraji a toto jsou naše doporučeni především pro ty hráče, kteří jsou z oblasti středních Čech.

Protože důležitým faktorem při počátečním hraní může být i cena vstupu (fíčka, fee), a protože Vám to zpočátku moc nepůjde, tak neriskujte a zkuste ty levnější (200-400 Kč/osoba). Někde se cena fíčka snižuje s přibývajícími hodinami, a protože Vám stejně 9 jamek zpočátku stačí, může to byt další rozhodovací kriterium. Nejprve si vyzkoušejte jednoduché akademie, většinou tříparové jamky.

Doporučit můžeme Golf Zbraslav www.golfzbraslav.cz. Budete potřebovat asi jen dvě až tři hole (SW, PW a patr), protože nejdelší jamka je 90m, ale dobře si tady vyzkoušíte čipování. Greeny jsou velice pěkné, ovšem jakmile jste schopni odpalovat dál, přestane pro Vás toto minihřiště mít svůj půvab.

Golf Darovanský dvůr www.darovanskydvur.cz má levné fíčka a až se rozkoukáte a poznáte, které odpaliště patří ke které jamce, dobře si tam zatrénujete. Můžete tam chodit celý den do kola.

Golf Béřovice www.gcbr.cz u Slanýéo jsou výbornou přípravou především na krátkou hru. Hraje se tam hodně do kopce, přes vodu a jsou tam bunkry, takže i přes krátké jamky je to výborná příprava na opravdové golfové hřiště.

Nová Amerika Country Club www.novagolf.cz u Jaroměře má dokonce dvě devítijamkové akademie, kde si dobře procvičíte jak krátkou, tak delší hru.

Moc se nám líbí veřejné golfové hřiště Dýmač v Benátkách nad Jizerou Golf club Paradise, které přestože je to klasická tříparovka, má bunkry, hraje se tam přes vodu, přes stromy a raf (rough-hluboká tráva) tam není tak vysoký, že by se v ní ztratil průměrně vysoký golfista s driverem v ruce nad hlavou. Je tady ale potřeba doprovodu zkušenějšího golfisty se zelenou kartou . Získáte tu prostě pocit, že už konečně hrajete golf.

A v případě, že jste už vyzkoušeli několikrát veřejné hřiště a máte pocit, ze už to chce něco víc, udělejte si výlet třeba na Golf Resort Konopiště www.gcko.cz . Fíčko je sice dražší (600 v týdnu a 750 o víkendu), ale můžete hřiště obejit kolikrát chcete a budete konečně mít pocit plnohodnotného golfu. Je to devítijamka, ale už ne tříparová, hrajete tam z kopce i do kopce, přes vodu, za roh a vyzkoušíte si všechny hole, protože některé čtyřparové jamky jsou tam hodně dlouhé. Jinak je pravidlem, že na klasických tříparových akademiích si vystačíte se 3-4 holemi (devítkou železem, sandvečkou, pitchin večkou a patrem).

Golfové hřiště v Grabštejně, Golf klub Grabštejn www.gcg.cz je hřiště kde si může golf zahrát každý i bez zelené karty, a které poskytne začátečníkům pocit z hraní opravdového golfu.Pro naprosté začátečníky bude sice obtížné, ale může být někdy když máte své "golfové dny" jakékoli golfové hřiště.:)

Rozhodně doporučujeme všem, které už nebaví jen odpalování na cvičné louce, protože si máte šanci vyzkoušet, jaké je to hrát čtyř a pěti pary, což se vám na golfových akademiích nemůže podařit. Hřiště je i dobře udržované a v krátkém rafu svůj míček většinou vždy najdete a budete tak ušetřeni běžných golfových depresí z nekonečného hledání míčků v místech, kam stejně ani nedopadly.

Díky rozdílnosti hřišť zjistíte většinu svých golfových nedostatků, na které se potom při tréninku můžete soustředit. Důležité pravidlo je mít u sebe vždy dostatek míčků (opět doporučujeme levné míčky, klidně hrané), protože při prvních pokusech jich hodně ztratíte v lese, v hluboké trávě (tzv. Rough - čti raf) a především ve vodních překážkách.

Naše doporučení je, vždy jit (pakliže je to možné) kolem vody. Vaše frustrace totiž po několika žblunknutích do vody neuvěřitelně naroste a nakonec by tam mohla skončit i hul nebo dokonce celý bag. Mnohem taktičtější je jit bezpečně kolem vody a není na tom nic ostudného. No a není-li možné jit kolem vody, dva ztracené golfové míčky jsou dost na to, abyste si řekli, že zatím to prostě nejde a míček si postavili za vodní překážku. Příště už si ale poradíte. Víme co říkáme, svými přesně mířenými údery do vody jsme k smrti vyplašili několik metráků kaprů.

Na závěr máme tip na nejlevnější veřejné hřiště.

Velice účinné místo pro Váš golfový trénink může být totiž také Vaše zahrada nebo i místo na louce, kde si můžete trénovat vysekávání „řízků“ při švihu, pitch, čipování a s lehkými děravými míčky (takovýto míček totiž nedolétne daleko a neztratí se tak snadno, jako normální golfový míček) dokonce normální odpaly. Takovýto trénink Vás nestojí nic než Váš čas, zažijete u něho spoustu legrace a posunujete se každým cvičným úderem a švihem ke vstupu na opravdové golfové hřiště. Jakmile vás přestanou léhké míčky na vaší zahradě bavit a raději byste trénovali s opravdovými, není to nemožné. Stačí si pořídit tréninkovou síť na zahradu a k ní golfovou podložku a můžete trénovat rány do sítě bez nebezpečí toho, že míček zabloudí tam, kam nemá. Také vám můžeme doporučit trénink patování doma v obýváku a samozřejmě trénink čipování opět někde na zahradě a nebo i na louce. Čipovací sítě mají různé rozměry a jsou dobrou pomůckou na nácvik krátké hry.