První trénink

Trenéři golfu, první trénink

Možná Vás napadne, že trenér je drahý luxus, který se dá jistě obejit. Ano, určitě dá, ovšem naše zkušenosti a doporučení Vám pomohou v získání pevných a solidních úderů a návyků, aniž by bylo nutné platit desítky hodin s profesionálním trenérem.

  • Trenéři golfu - rada první.

Bez trenéra to raději na drivingu nezkoušejte. I když Vám bude třeba i nakonec lítat častěji míček než drny s hlínou, vytvoříte si nežádoucí návyky, které Vás do budoucna mohou mrzet a jejich odstranění dá velkou námahu. Takže zaplaťte si nejlépe ve dvou hodinu s trenérem (běžné jsou 25 až 30 minutovky), která Vás přijde na cca 250-750 Kč dle trenéra, a velice bedlivě ho poslouchejte.

Je dobré se i při výcviku vyfotit ve správné pozici, či nahrát. Pomůže i to, když jdete ve skupině, protože každý si pamatuje něco jiného a pokroky jsou rychlejší. Potom si sami choďte trénovat a po nějakých 4-5 trénincích si objednejte trenéra ještě jednou.

Požádejte, ať s Vámi trenér nacvičí kromě standardního odpalování železy také základy chipování, pitch, hry z bunkru (odpaly z písku) a patovaní. Takto nejen ze uspoříte, ale především si budete sami schopni trénink zpestřovat a rychleji se připravovat na první hry na veřejných hřištích (public hřiště pro hráče bez zelené karty). Pouhé odpalování na driving range by Vám mohlo rychle omrzet, což je častá tréninková chyba. Umět odpálit míček rovně a daleko je samozřejmě nutnost, ale je to jen jeden z aspektů hry.

Nestyďte se zeptat ani na to, co znamenají různobarevné kolíky a značení, které při cestě po hřišti na driving potkáte. Seznámíte se tak se základy pravidel, které Vám později na hřišti přijdou vhod. Prostě z trenéra za své peníze vymáčkněte co se dá :)

  • Trenéři golfu - rada druhá...

Jestliže u Vás nedochází ke zlepšení a Vy nechápete, co po Vás vlastně trenér chce, zkuste jiného trenéra. Golfový švih je velice komplexní záležitost, kterou umí sice výborný hráč předvést, ale nemusí ji být schopen správně vysvětlit a naučit. Jakmile víte jak na to, trénujte si sami, správný úder si musíte najít bez pomoci někoho cizího. Pokud možno se snažte trénovat co nejrychleji přímo z trávy (klidně odpalujte z trávy z týčka), protože umělý povrch umožňuje sklouznutí hole a proto je příliš tolerantní k nepřesnému švihu. Míčky potom létají, ale když se dostanete na trávu, zjistíte, jak to doopravdy s vašimi údery je. Jakmile vám to začne létat, objednejte si opět trenéra, který vám úder jistě zase poopraví a vám klesne sebevědomí, protože najednou to zase nelétá. To je ale naprosto normální jev a postup. Za čas se to zase zlepší a váš švih už bude opět vylepšen.

  • Trenéři golfu - rada třetí...

Jestliže to ze začátku nejde podle vašich představ, nic si z toho nedělejte. Je to magická hranice 5000 odpálených cvičných míčků, která Vás dělí od „zapáleného a často naštvaného nehráče“ a „mírně chápajícího hráče golfu”. Využijte času s trenérem do poslední chvíle a co nejvíce se ptejte na vše, co Vás zajímá. Po třech měsících individuálního tréninku alespoň 2x týdně a cca 5-8 lekcích s trenérem zjistíte, o co vlastně jde a budete připraveni získat zelenou kartu s handicapem 54.

V případě, že s trenérem pokroky neděláte a nechápete, co po Vás vlastně chce, neváhejte zkusit jiného. Standardně se uvádí, že pro splnění zkoušky způsobilosti (po které vytouženou kartu získáte), je třeba něco mezi 10-25 hodinami s trenérem. Toto je však velice individuální záležitost a proto to neberte jako naprostou samozřejmost. Někomu bude stačit na to, aby úspěšně složit zkoušku způsobilosti trenér 5x celkem a někomu nebude stačit ani 5x denně.

  • Trenéři golfu - rada na závěr...

V případech, kdy trenér stále otálí s pořízením karty, opravňující Vás ke hře na veškerých hřištích a neustále se Vám snaží „prodat výbavu” z obchodu klubu, kde právě trénujete, neváhejte a změňte ho. Patrně z Vás chce hlavně tahat peníze co nejdéle a co nejvíc a svým jednáním více mlží, nežli osvětluje golfovou problematiku.

A když už jsme u peněz, je dobré vědět, že přestože v některých klubech se platí trenér přímo na recepci, je naprosto běžné, že často se platí v hotovosti přímo na hřišti z ruky do ruky.