Trapasy na golfu

Golf a trapasy na golfovém hřišti

V této kapitole si přiblížíme několik možných trapasů na golfovém hřišti, které si snadno můžete jako nezkušený golfista začátečník přivodit. Věnujeme se pouze trapasům, ke kterým dochází při prvních návštěvách golfového hřiště. Jakmile začnete hrát golf, mohou se objevit i další potenciální záludnosti, plynoucí především z neznalosti golfové etikety a pravidel golfu. Proto si pořiďte pravidla golfu , která Vám pomohou těmto nepříjemnostem předejít.
Neznáte golfové názvosloví

Neznáte golfové názvosloví, takže nechápete o čem trenér a další na golfovém hřišti hovoří. Tady Vás odkážeme na náš slovníček golfových pojmů , který Vám většinu těchto záhad srozumitelně vysvětlí.

Tragicky nepřesný odpal, který ohrožuje účastníky na golfovém hřišti

Toto se stává naprosto běžně především při hře, ale stává se to i při trénování odpalu na drivingu. Ihned opravdu hlasitě zakřičte: FOR (z anglického fore). Vůbec se nestyďte, patří to ke golfu a spíše se ztrapní ten, kdo mlčí a dělá jakoby nic (a nezakřičí ani české bacha). V případě, že se ohrožená osoba přiblíží, omluvte se. Dokážete si jistě představit, jak byste se cítili, když někoho ohrozíte a potom děláte jakoby nic, přestože dotyčná osoba se postaví na drivingu vedle Vás.
 

Vyzvedáváni míčků v automatu na žetony (popř. 20 Kč mince) na driving range

Tady jsou hned dvě záludnosti. První je ta, že žetony mají na sobe zvláštní zářezy, takže je třeba se opravdu dobře podívat, jak žeton do otvoru vložit. Nepospíchejte, v klidu si zjistěte správnou polohu žetonu a teprve potom žeton do otvoru s nadhledem zasuňte. Předtím se ovšem ujistěte, že plastový kbelík na míčky, je správně postaven pod otvor, kudy míčky z automatu vypadávají. To je ta druhá záludnost. Nastavíte-li ho vedle, tak ani elegantně a s nadhledem vložený žeton situaci nezachrání a Vy skončíte na kolenou pod automatem, kde budete lovit rozkutálené míčky.
 

Opakované špatné údery

Zdá-li se Vám, že při pokusech o správný golfový švih spíše hloubíte další stanici metra nebo že spíše než golf předvádíte pozemní hokej, pusťte to z hlavy a netrapte se s tím. Máte-li pocit, že Vás všichni při této usilovné činnosti pozorují a kdoví co si myslí, vězte, že tomu tak opravdu není. Je dokázáno, že odpalující hráči vůbec nejsou tak sledováni jak si myslí, a když, tak to budou jen ti opravdu vynikající, takže se s tím netrapte. Smiřte se s tím, že pokud nejste přitažlivá žena, nikoho vlastně moc Váš úder nezajímá. Doporučuji ale, po tréninku se podívat na ty, kteří to prokazatelně umí (v případě, že už to dokážete rozpoznat). Nedělejte to však v průběhu Vašeho tréninku. To by Vás naprosto rozhodilo. Soustřeďte se proto jen a jen na to, co Vám říkal a učil Vás trenér, a to se snažte znovu a znovu co nejlépe zopakovat.

A jedna rada na závěr. Vždy se soustřeďte na ten další úder a ne na ten, co se nepovedl. To je jedna z hlavních golfových zásad. A na úplný závěr, naleznete-li na odpališti někoho, komu to právě jde ještě mnohem hůř než Vám, nesledujte ho příliš upřeně s neskrývaným nadšením, víte přece, že to nemá nikoho zajímat
 

Hlasité projevy na golfovém hřišti

Protože se Vám nesporně podaří spousta úderů, které místo nadšeni povzbudí tu temnější část Vaší povahy a do úst se Vám najednou pohrnou výrazy hodně podnapilého dlaždiče, je třeba notné dávky sebeovládaní. Někteří z nás se rádi vykřičí ze svého neštěstí, ovšem to je na golfu nepřípustné. Prostě ovládněte se, vydržte a uvědomte si, že golf byla v prvopočátcích hra pocházející z královského dvora.

Stejně nepřípustné jsou výrazy nemístného nadšení nad povedeným úderem, kterých však pro začátek tolik nebude. Když už si ulevit potřebujete, rozhlédněte se, jestli kolem Vás není moc lidí a udělejte to opatrně. Ovládněte se také, když už máte všeho dost a golfovou hůl byste nejradši odhodili co nejdál od sebe nebo ji alespoň zašlapali do země. Golfová etiketa toto nepřipouští a má to přece jen něco do sebe. Klid a pohoda, které můžete zažít po několika měsících „galejí“ na drivingu při tréninku, když si půjdete poprvé zahrát na veřejné golfové hřiště je opravdu sladkou odměnou. Golf není fotbal ani hokej.
 

Neznalost golfových pravidel a golfovém etikety

Jednou z povinnosti každého golfisty a golfistky je mít u sebe pravidla golfu . Ta se aktualizují každé čtyři roky a měla by být při hře v každém golfovém bagu . Nebudu se zde příliš rozepisovat, ale doporučujeme Vám si je pořídit a seznámit se se základy. I na veřejném golfovém hřišti se můžete dostat do flajtu s někým neznámým a potom je lepší být poučen a vyhnout se případným nepříjemným situacím. Je třeba vědět za co se počítají trestné rány a kolik jich za co je, že se na greenu nešlape do linie patu protihráčů, vypichují se důlky (divoty) po míčku na greenu a zejména….. a to se v pravidlech nedočtete, ale je to nepsané pravidlo, nepřepálí-li někdo (golfista muž) při ráně z odpaliště dámské odpaliště, platí celému flajtu panáky. Neznalost tohoto „základního nepsaného pravidla“ sice nemusí způsobit přímo trapas, ale znalost Vás rozhodně vyzdvihne v očích všech přítomných, zlehčí situaci a pomůže uvolnit náladu ve flajtu, kde se všichni neznají.